,
Netbeheerder TenneT gaat op zoek naar oplossingen. Tot wanneer de stop duurt is vooralsnog onduidelijk. Voor huishoudens ‘zijn er vooralsnog geen gevolgen’, zegt Jetten.
Warmtepompen en laadpalen
De vraag naar aansluitingen op het net in Noord-Brabant en Limburg is de afgelopen tijd explosief gestegen. Dit komt onder meer door ‘de snelle ontwikkeling van het aantal warmtepompen, laadpalen, nieuwe bedrijven en de verduurzamingsinitiatieven”, schrijft de minister.
,
Een woordvoerder van TenneT stelt dat er momenteel 800 megawatt aan aanvragen ligt waaraan niet kan worden voldaan. “Ter vergelijking: dat is vier keer de hoeveelheid stroom van de hele stad Den Bosch.”
Ook bestaande bedrijven
De stop raakt ook bestaande bedrijven. Die kunnen hun aansluiting voorlopig niet meer laten verzwaren, als ze willen uitbreiden bijvoorbeeld of elektrisch willen gaan verwarmen.
De netbeheerders waarschuwen al langer voor capaciteitsproblemen. Deze video maakten we hier eind vorig jaar al over:
,
Nederlanders gaan massaal over op zonnepanelen, elektrische auto's en warmtepompen. Maar kan het stroomnet dat wel aan? Op veel plaatsen is het net al vol.
,
,
De energietransitie zorgt voor zoveel meer belasting op het hoogspanningsnet, dat de netbeheerders het niet kunnen bijbenen, maar het is voor het eerst dat zo’n drastische ingreep nodig is.
TenneT gaat de komende tijd in gesprek met bedrijven die bereid zijn om tegen een vergoeding de belasting van het net op piekmomenten te beperken.